Laboratorium Badań Strukturalnych i Biochemicznych (LBSBio)
O Grupie
Laboratorium Badań Strukturalnych i Biochemicznych (LBSBio) jest konsorcjum niezależnych naukowo grup kierowanych przez liderów wymienionych w punkcie „członkowie grupy” oraz usługowego laboratorium pomiarowego. LBSBio tworzy ramy dla indywidualnych działalności naukowej i usługowej zarówno poszczególnych grup wymienionych niżej jak i działalności wspólnej tych grup. Podstawową zasadą funkcjonowania LBSBio jest wspólne wykorzystywanie aparatury badawczej oraz współudział w ponoszeniu kosztów utrzymania zgromadzonej infrastruktury oraz pomieszczeń, a także wspólne rozwijanie stworzonej infrastruktury naukowej. LBSBio kieruje prof. dr hab. Krzysztof Woźniak, który był pomysłodawcą i inicjatorem powstania tego laboratorium i kierował procesem jego tworzenia.
W skład LBSBio wchodzą następujące grupy kierowane przez osoby, które przyłączyły się do inicjatywy prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka i pomagały pomyślnie ją zrealizować wnosząc własne pomysły i inicjatywę:
- Grupa Modelowania Gęstości Elektronowej (ang.: Electron Density Modeling) kierowana przez dr hab. Paulinę M. Dominiak, prof. UW
- Grupa Biologii Strukturalnej (ang.: Structural Biology Group) kierowana przez dr Marię Górną
- Grupa Krystalograficzna (ang.: Crystallographic Group) kierowana przez prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka, który jednocześnie kieruje LBSBio
Szczegóły działalności w/w grup znajdą Państwo na stronach tych grup.
W ramach LBSBio wykonujemy komercyjne usługi krystalograficzne z wykorzystaniem całej aparatury zgromadzonej w ramach LBSBio, w tym doskonale wyposażonych dyfraktometrów rentgenowskich służących do wyznaczania struktury kryształów oraz eksperymentalnych gęstości elektronowych, a także usługi biochemiczne takie jak, na przykład, krystalizacja makromolekuł oraz inne usługi, które zdefiniowane są w cenniku.
Link do strony grupy: http://crystal.chem.uw.edu.pl/
Działalność badawcza:
Grupa Krystalograficzna (GK) prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka działa na tych samych zasadach jak i pozostałe grupy badawcze, ale ze względów formalnych umieszczona jest bezpośrednio pod szyldem LBSBio i nie jest wyodrębniona podobnie jak pozostałe grupy, a tym samym będzie identyfikowana jako LBSBio tam gdzie tylko się da z dopiskiem (GK), czyli LBSBio(GK). GK Prof. Woźniaka wykonuje badania strukturalne oraz badania gęstości elektronowej kryształów związków organicznych i nieorganicznych. Badamy, w szczególności, kryształy związków o znaczeniu (lub potencjalnym znaczeniu) farmaceutycznym, związki ważne z biologicznego lub biochemicznego punktu widzenia, związki chemii supramolekularnej (rotaksany, katenany, kompleksy makrocykliczne jonów metali d i f elektronowych, kryształy modelowych związków używanych do celów rentgenowskich badań metodologicznych, minerały i związki nieorganiczne, etc). Celem większości naszych badań jest znalezienie związku między strukturą wewnętrzną kryształów, a właściwościami ilościowych rozkładów gęstości elektronowej w kryształach, oraz właściwościami makroskopowymi kryształów (fizycznymi, chemicznymi, farmaceutycznymi, biochemicznymi, etc), a także rozwój dyfrakcyjnych metod rentgenowskich analizy ciała stałego oraz wprowadzanie i testowanie nowych metodologii w badaniach dyfrakcyjnych nakierowanych na oszacowanie dokładności i precyzji tych metod. Część naszych badań poświęconych jest badaniom procesów krystalizacji związków organicznych i nieorganicznych.
Kolejnym ważnym polem badawczym w grupie Prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka są badania makromolekularne, które koncentrują się na badaniach oddziaływań enzymów deubikwitynaz z różnymi inhibitorami celem identyfikacji najefektywniejszych inhibitorów, oraz celem określenia mechanizmu oddziaływania. Planowane są także badania wielu innych białek.
Aparatura badawcza:
- Roboty do pipetowania roztworów i krystalizacji: Mosquito LCP, Dragonfly
- System Formulatrix do automatycznego obrazowania i przechowywania płytek do krystalizacji białek o pojemności 1000 płytek ze skanerem
- Zestaw mikro- i makroinkubatorów na płytki do krystalizacji
- Dyfraktometry monokrystaliczne SuperNova Single oraz Double Source Rigaku Oxford Diffraction, wyposażone w różne źródła promieniowania rentgenowskiego (Mo, Cu, Ag);
- Zestaw do analizy termicznej Stare Mettler Toledo (termograwimetr oraz skaningowy kalorymetr różnicowy czyli DSC i TGA);
- Spektrofotometry oraz czytnik płytek Infinite M200 PRO z rozbudowanymi modułami fluorescencji, luminescencji i automatyczną stacją pipetującą.
- Sprzęt do termoforezy w skali mikro (Monolith NT.115 Red firmy Nanotemper)
- FPLC oraz FPLC z refraktometrem, DLS i MALS
- Aparat PCR gradientowy i w czasie rzeczywistym (RT-PCR)
- Zestaw inkubatorów CO2 do hodowli komórek ssaczych oraz wytrząsarek do hodowli bakteryjnych
- Zestaw wirówek do frakcjonowania komórek
- Sonikatory i homogenizatory
- Komory laminarne, autoklawy
- Aparaty do elektroforezy DNA, RNA i białek wraz z systemem do elektroforezy 2D z automatycznym wycinaniem prążków i stacją obrazującą ChemiDoc MP do detekcji UV-VIS, chemiluminescencji i fluorescencji.
- Dyfraktometry rentgenowskie ze źródłami Mo, Cu, i Ag wyposażone w przystawki temperaturowe
- Celki Diamentowe
- Mikroskopy stereoskopowe (Olympus SZ16 oraz Opta-Tech X-2000);
- Komora rękawicowa Jacomex [GP] Campus;
Oferta:
- Wyznaczanie struktury i eksperymentalnych gęstości elektronowych kryształów związków organicznych i nieorganicznych;
- Krystalizacja białek i ich kompleksów, badania siły i charakteru ich oddziaływań;
- Wyznaczanie struktury kryształów w wysokim ciśnieniu;
- Krystalizacja związków małocząsteczkowych oraz badania polimorfizmy i przejść fazowych w kryształach
Kierownik zespołu
prof. dr hab. Krzysztof Woźniak
Ekspert w dziedzinie rentgenowskich badań strukturalnych i eksperymentalnych, rentgenowskich ilościowych badań gęstości elektronowej.
CV: tytuł doktora (1992), habilitacja (1998) – Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego; staż podoktorski (1993-1994) oraz pobyt sabatyczny (2014) Wydział Chemii Uniwersytetu w Cambridge (UK); kierownik Pracowni Krystalochemii (od 2008- ) oraz Laboratorium Badań Strukturalnych na Wydziale Chemii UW (od 2007- ), Laboratorium Badań Strukturalnych i Biochemicznych w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW (od 2016-). Współprzewodniczący SIG2 Europejskiego Towarzystwa Krystalograficznego – ECA (wspólnie z Prof. S. Grabowsky’m z Bremy), Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie (od 09/2017 – ), profesor belwederski od 2002r., ok. 10 staży naukowych zagranicą i ponad 20 sesji pomiarowych na różnych synchrotronach i w ośrodkach neutronowych; ponad 30 grantów w tym MAESTRO FNP, MAESTRO NCN, Team Tech Core Facility FNP; >60 zaproszonych wykładów (konferencyjnych i w różnych ośrodkach naukowych) na całym świecie; 16 wypromowanych doktorów, H=35, >4980 cytowań, >340 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych, zaproszony uczestnik 21-szej Konferencji Solveyowskiej (2007); od 2015r Fellow Europejskiego Towarzystwa ChemPubSocEurope (F CPSE).